FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Zapraszamy do zapoznania się  z najczęściej pojawiającymi się pytaniami  naszych pacjentów.
Jeśli nie znajdziecie Państwo odpowiedzi na swoje pytanie,
prosimy o skontaktowanie się z nami.
Udzielimy odpowiedzi na wszystkie pytania!

Laparoskopowa rękawowa resekcja polega na chirurgicznym usunięciu fragmentu żołądka. W przypadku zastosowania tej metody istnieje m.in. ryzyko rozejścia się zespolenia i wystąpienia objawów zapalenia otrzewnej. Endoskopowa gastroplastyka rękawowa polega na pofałdowaniu ścian żołądka i zszyciu ich. Jest metodą mniej inwazyjną i bezpieczniejszą, dającą porównywalne rezultaty. Rekonwalescencja jest dużo szybsza i pacjent szybko powraca do normalnych czynności.

Stosując zaleconą dietę płynną spożywamy przede wszystkim: jogurty bądź kefiry zatem mrożenie może wyeliminować zawartość szczepów bakterii probiotycznych zawartych w tych produktach. Mrozić można natomiast zupy i buliony, które również stanowią element diety płynnej.

Pacjent wprowadza posiłki łatwostrawne po okresie miesiąca od zabiegu. Podczas konsultacji z dietetykiem zebrany zostaje szczegółowy wywiad dotyczący produktów preferowanych, a następnie ułożona zostaje dieta dopasowana do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Pacjent przyjmuje kompleksy witamin od momentu zabiegu, są one jednak podzielone na etapy. W pierwszych dwóch tygodniach należy suplementować żelazo, witaminę D
i kompleks witamin B. W kolejnych etapach pacjent zażywa cynk, wapń (który jest potem odstawiany) i inne pierwiastki w zależności od potrzeb.

Problem otyłości nie jest zależny wyłacznie od greliny, ale przede wszystkim od złych nawyków żywieniowych oraz traktowania jedzenia jako nagrody. ESG uczy regularnych posiłków oraz nauki sytości. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż gdybyśmy jedli tylko wtedy kiedy jesteśmy głodni, a nie kiedy mamy na coś ochotę, chcemy się uspokoić albo rozładować stres, problem nadwagi i otyłości w Polsce byłby o wiele mniejszy.

Redukcja masy ciała zależna jest od masy wyjściowej. Publikacje naukowe i nasze doświadczenia wskazują, że możliwa jest redukcja masy ciała na poziomie 20-25% masy wyjściowej. Redukcja masy ciała jest osobnicza i zazwyczaj zależy od stosowania się do zaleceń pooperacyjnych oraz nauki nawyków żywieniowych. Wśród naszych pacjentów mamy zarówno osoby, które schudły 25 kg jak i 50 kg.

Zabieg typu ESG charakteryzuje się powikłaniami poniżej 1 % (dane PubMed – bazy danych obejmującej artykuły z całego świata z dziedziny medycyny i nauk biologicznych). Istnieje możliwość krwawienia z przewodu pokarmowego i perforacji. Hospitalizacja odbywa się w szpitalu, więc dysponujemy pełnym zapleczem szpitalnym. Jest to m.in. Oddział Chirurgii Ogólnej i Minimalnie Inwazyjnej oraz Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii. W przypadku wystąpienia powikłań pacjent zostanie objęty kompleksową, specjalistyczną opieką medyczną.

Zazwyczaj po roku od zabiegu pacjenci przestają chudnąć.

Nie, proces utraty masy ciała jest wolniejszy. Podczas konsultacji dietetycznych
za pomocą analizatora składu ciała InBody 270 wykonywany jest pomiar. Urządzenie to bada i analizuje masę ciała, masę mięśni szkieletowych, całkowitą objętość wody
w organizmie, ilość białka i substancji mineralnych, beztłuszczową masę ciała (FFM), wskaźnik masy ciała (BMI), wskaźnik talia-biodra (WHR), procentową zawartość tkanki tłuszczowej (PBF), podstawową przemianę materii (BMR). Pomiar dokonywany na InBody 270 pomaga w bieżącym kontrolowaniu poziomu tkanki tłuszczowej, mięśni, masy ciała, ocenie otyłości i odżywiania oraz bieżącym dostosowywaniu planu dietetycznego. Pacjent otrzymuje wydruk zawierający powyższe informacje
wraz z historią zmian składu ciała.

Niektórzy pacjenci korzystają z usług medycyny estetycznej lub poddają się operacjom plastycznym. Jednak w przypadku utraty masy ciała po zabiegu ESG zmiany te są kontrolowane, regularne i tym samym zdrowe dla organizmu co umożliwia wdrożenie odpowiednich ćwiczeń i polepszenie kondycji skóry.

Szanujemy prywatność swoich pacjentów, którzy nierzadko ukrywają przed znajomymi, a nawet rodziną swoją decyzję o zabiegu. W wiadomościach TVN w grudniu 2018 ukazał się reportaż na temat jednej z naszych pacjentek, która wyraziła zgodę
na udostępnienie swojego wizerunku.

Ze względu na niewielką inwazyjność metoda ta nie wymusza ścisłych kontroli lekarskich po zabiegu. Jako jedyny ośrodek w Polsce zapewniamy półroczną opiekę dietetyka co oznacza, że co miesiąc pacjent udaje się na kontrolę dietetyczną. Dobór konsultacji lekarskich uzależniony jest od potrzeb pacjenta. Pacjent w każdym momencie po zabiegu może informować nas o swoich obawach lub zadawać pytania. Chętnie udzielamy odpowiedzi i w razie potrzeby wyznaczamy termin konsultacji
u specjalisty.

Badania nad korzyściami zdrowotnymi endoskopowej gastroplastyki rękawowej są ograniczone ze względu na względnie krótki czas stosowania tej metody na świecie. Przeprowadzone badania wykazują jednak pozytywny wpływ na wyniki pacjentów mających problem z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, podwyższonym poziomem cholesterolu lub trójglicerydów we krwi, chorobą refluksową, chorobą sercowo-naczyniową, zaburzeniami kostno-stawowymi (takimi jak zapalenie stawów
czy choroby mięśniowo-szkieletowe), zaburzeniami nastroju lub bezdechem sennym, który stanowi groźny czynnik powstania udaru czy zawału mięśnia sercowego. Wśród naszych pacjentów mamy osoby, które po zabiegu, który doprowadził do redukcji masy ciała przestały brać leki na nadciśnienie czy cukrzycę typu 2. Małżonkowie pacjentów często podkreślają, że po wielu latach zanika problem chrapania u współmałżonków dzięki czemu budzą się wypoczęci.

Żołądek jest wyjątkowo elastycznym organem. Niewłaściwe odżywianie, przejadanie się może spowodować rozciągniecie się ścian żołądka nawet jeżeli pierwotnie nastąpi utrata masy ciała. Niewątpliwą zaletą ESG jest powtarzalność, a więc możliwość założenia kolejnych szwów. Warto mieć na uwadze fakt, iż metoda ta nie jest „złotym środkiem”, jest natomiast niezwykle pomocnym narzędziem dla pacjentów pragnących zmodyfikować swój styl życia.